Můj jídelníček, aneb… Jím, co chci, co mám osvědčené, co mi chutná…

Jím co chci, co mám osvědčené, co mi chutná…

Příliš nepodléhám módním vlnám, ale věřím tomu, co se mi osvědčilo.

Svůj jídelníček jsem si vytvořila sama, dle toho, co mi vyhovuje.

Mám krevní skupinu 0, stejně jako celá moje rodina. Všichni jsme velmi aktivní, sportujeme, běháme, posilujeme, hodně pracujeme, máme velkou fyzickou i psychickou zátěž. Nemůžeme si tedy dovolit zatěžovat organismus alkoholem, kouřením, nadměrnou konzumací kávy, vynecháváme bílou mouku, bílé cukry, nadmíru tuků a vyhýbáme se tedy potravinám, které způsobují překyselení organismu. Vyhýbáme se konzumaci jídel s konzervačními látkami, nejíme kuřecí maso z velkochovů, které je plné hormonů. Jako krevní skupiny 0 však maso máme rádi. Hovězí v bio kvalitě je úžasné. Ryby jsou také super a vepřové maso obzvláště v létě, protože na rozdíl od hovězího masa, dokáže zchladit organismus. Hovězí naopak zahřívá, tak je lepší v zimě. Maso si raději kupujeme méně – ale v bio kvalitě ze soukromé farmy, nebo máme svá kuřata, kterým poskytneme krásný život na zahradě – na trávě, s kvalitním krmením (ne v klecích). To je tak nějak všeobecně.

Konkrétní jídelníček není vždy stejný, řídí se denním tréninkem a také tím, na co mám chuť. Nenutím se do jídla, pokud na jídlo nemám chuť, a tak někdy vynechám snídani, nebo oběd a jím až v okamžiku, kdy se mi chce. Poslouchám své tělo, a zásadně nejím jen proto, že se to má dělat, nebo že to odborníci na výživu takto doporučují. Prostě jím,  když se mi chce a mám na to chuť.

Ráno tedy, pokud se mi chce, tak si dám jogurt. Někdy si jej připravím s ovocem, případně i s olejem – rakytníkovým (taky jsme si jej sami vyrobili).

Během dopoledne tedy spíše ovoce, klidně také ovesnou kaši s ovocem nebo oříšky, celozrnné pečivo ze semínek apod.

Na oběd si dávám většinou rybu nebo maso se zeleninou, nebo v létě hodně rajčat, cuket – to vše mám z vlastní zahrádky. Miluji také brokolici a květák. Někdy sýr – mozzarellu.

Na večeři také spíše zeleninu s masem, nebo jen zeleninový salát, v zimě pak raději zahřívající polévku. Polévku zeleninovou, nebo vývar – většinou opět z vlastních surovin, nebo krajíček večerního chleba se zakysanou smetanou – to posiluje ledviny.

Jídla různě střídám, mám ráda kvasnicovou polévku a různé druhy zeleninových polévek, boršč, vývar s vařeným masem, játrové knedlíčky. Polévky jím hodně v zimě, v létě spíše jogurty a vše možné ovoce z naší zahrady. V každém ročním období na zahrádce něco máme – jahody, maliny, borůvky, muchovník, třešně, hrušky, ryngle, švestky, jablka, dříny. Obzvláště v létě mi stačí obejít zahradu. Pokud kupuji ovoce, tak se vyhýbám chemicky ošetřovanému ovoci, což výběr velmi zužuje. Kupuji tedy jen ovoce, co má slupku – tedy banán, pomeranč, ananas, meloun. Melouny jsou super pro zvládnutí překyselení organismu. Jeden rok jsme udělali dokonce ananasové víno, bylo skvělé, ale samozřejmě s mírou, protože každý alkohol způsobuje překyselení.

Jo abych nezapomněla, tak mám ráda také vajíčka, ale zásadně z domácích chovů, protože když si představím klecový chov slepic, tak mi přijde, že po takovém vajíčku se mohu cítit stejně mizerně, jako ta slepice v kleci. Vybírám si tedy potraviny od zvířat, které jsou v pohodě a v přírodě. Proto mám ráda i zvěřinu, maso od zvířat, které žijí ve volné přírodě.

Mléčné výrobky mám ráda, ale vadí mi, že způsobují zahlenění a při běhu pak nemohu dobře dýchat. Ale nakládaný hermelín ve slunečnicovým oleji, řádně prokvašený – ten je super a podle mne zdravý, stejně jako například olomoucké tvarůžky, které jsou nabité vitamínem B. Velmi dobré pro vitamíny je také naklíčené obilí, nebo například pšeničné klíčky, které se dají koupit. Kupuji si také mořské řasy, které používám na suši, nebo jen tak místo jodových tablet. Nějak zvlášť nepoužívám doplňky potravy, většinou vše získávám přirozeně z jídla, ovoce a zeleniny. Přiznám se, že moc nejím fazole a luštěniny, jsou také zdravé, ale zapomínám na ně. Miluji také smaženou mrkev, je pro krásu, na zrak, pro zdravou barvu pokožky. Z olejů používám rakytníkový, slunečnicový, olivový, dýňový, lněný. Z příloh brambory z Vysočiny, někdy na večeři prostě jen jednoduše pečené brambory, po kterých není nikdy špatně. Rýži mám také moc ráda jako přílohu, i třeba rýži na sladko s domácím kompotovaným ovocem.

Mám ráda i jídla, která určitě nebudou na seznamu těch moc doporučovaných, jako je například pečené koleno, ale podle mne je lepší, než doplňky stravy pro výživu kloubů. Pro běh ideální na regeneraci kloubů.

Zcela určitě můj jídelníček není ideální a pro mnohé výživové poradce třeba i nepřijatelný, ale osvědčil se mi a v mé rodině také. Má dcera Natálie, nejenom díky homeopatii, ale také díky této výživě, má skvělou fyzickou i psychickou kondici, je voják, zvládá náročný výcvik v pohodě a patří k nejlepším studentům Univerzity obrany. Já osobně se cítím skvěle, nemám žádné zdravotní potíže, neberu žádné chemické léky, sportuji, běhám, posiluji, pracuji na zahradě. Nic mne nebolí, ve svých 49 letech se cítím stále stejně dobře, jako před 30 ti lety, kdy jsem se věnovala atletice. Mohu se stále stejně dobře hýbat, tak si myslím, že to, co jím, je dobré pro mne i pro mou rodinu a klidně se tím vším můžete inspirovat.

autor: Věra Hanáková

www.hanaks-homeopathy.cz www.zdravejsi-krasnejsi.cz

 

Nechcete aby Vám něco nového uniklo?

Přihlaste se  a získejte novinky z oblasti homeopatie, osvědčené rady, tipy, tajnosti a dárky.

  •  Dozvíte se další tajemství homeopatie pro zdraví a krásu. Ale nebojte se, spamovat Vás nebudu. Vše seriózně dle pravidel

Zadejte jméno a e-mail a s radostí očekávejte zprávu od Vera*zdravější-krásnější.cz, Vera*Hanaks-homeopathy.cz

  

 

Vaše osobní údaje (jméno a email) jsou u mne v bezpeční a budu (Věra Hanáková, homeopat, jednatelka Sympatie spol. s r.o.,) je na základě Vaše souhlasu zpracovávat za účelem zasílání nabídek odměn, online kurzů, příjemného povídání z Hanak's homeopathy ordinace, webinářů a dalších zajímavých informací pro zdraví, krásu a vitalitu (newsletter) po dobu 5 let v souladu se zásadami ochrany osobních údajů
Hanak's Homeopathy (c) 1991 Sport Homeopathy (c) 2015 Army Homeopathy (c) 2015 Zdravější - krásnější (c) 2016 Homeopatieprobyznys (c) 2018
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.